Методична скарбничка

Методична скарбничка


Конспект уроку з літературного читання 2 кл.Тема. Вступ до теми. Яке частування, таке й дякування. І. Франко «Лисичка та Журавель».

Презентація "Лікарські рослини."

Тема: Осінні явища в житті рослин
Мета: поглибити знання школярів про явища природи; розкрити взаємозвязок  явищ живої і неживої природи;
формувати в учнів уявлення про осінні явища в житті рослин,  уміння         аналізувати, порівнювати;
розвивати кмітливість, спостережливість, мислення.
Виховувати любов до природи рідного краю.
Обладнання: мультимедійна презентація, підручник з природознавства, завдання для роботи в групах, сигнальні картки.
Хід уроку
І. Організація класу
1.  Інтерактивна вправа «Посмішка».
Закінчилась вже перерва,
Пролунав шкільний дзвінок.
А тепер усі швиденько
Налаштуйтесь на урок.
Діти, сьогодні до нас на урок завітали гості.
В народі кажуть, що добрий гість – дому радість.
Привітайтесь із гостями та подаруйте їм свої чарівні доброзичливі посмішки.
– Працювати сьогодні на уроці будемо під гаслом…
 (На дошці)
Не просто слухати, а чути.
Не просто дивитися, а бачити.
Не просто відповідати, а міркувати.
Дружно і плідно працювати.
2. Вправа «Очікування»
Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Щоб здійснились ваші очікування , якими ви бачите себе на уроці?
(Відповіді дітей)
ІІ.  Актуалізація опорних знань та життєвого досвіду учнів.
1.      Підсумки фенологічних спостережень.
Отже, слово надається черговому синоптику, який повідомить, яка погода та які природні явища чекатимуть на нас сьогодні.
(Учень підсумовує фенологічні спостереження за планом)
План спостережень
·         Назва пори року.
·         Назва місяця, історія її походження.
·         Дата, день тижня.
·         Стан неба.
·         Температура повітря.
·         Опади та інші природні явища.
·         Ви прослухали прогноз погоди на сьогодні. А як ви гадаєте, для чого людині потрібно слідкувати за прогнозом погоди?

1. Пограємо в гру  «Незакінчене речення», повторимо тему попереднього уроку «Осінні явища в живій і неживій природі» .(приготуйтесь)
- Осінні місяці: … вересень, жовтень, листопад.
- Восени дні стають…коротшими, а ночі… довшими.
- Небо часто вкривається …сірими хмарами.
     -  Часто йдуть … дощі, дмуть холодні… вітри.
               -  Піднімається нижче на небосхилі …сонце.
               -  Знижується температура … повітря
               -  На грунті зявляються перші …заморозки.
2. Щоб зрозуміти про що буде йти мова на сьогоднішньому уроці, пропоную вам відгадати загадку
Якщо на деревах листки пожовтіли, 
У вирій далекий птахи відлетіли, 
Якщо небо сиве, якщо дощик ллється,— 
То ця пора року ...  зветься.
(Осінню)
Що ми знаємо про осінь? Осінь яка?
3. Складемо тематичну павутинку до слова «Осінь»
Осінь хазяйнує скрізь, куди не глянь. Прибрала золотом сади, парки, ліси, струшує додолу жовте, багряне листя. Дивишся і милуєшся: чарівниця пофарбувала все навколо в червоні й жовті, багряні й мідні кольори.
Багато художників писали полотна передаючи красу осінньої природи.  Пропоную переглянути картини (Левітан «Золота осінь», Поленов Золота осінь ) та відповісти на мої запитання:
Що обєднує ці полотна?
Що зображують художники на своїх картинах?
А що росте в лісі?
(Дерева , кущі, травянисті рослини)
До якої природи ми це все віднесемо?  Доведіть це.
ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку.
Сьогодні на уроці ми дізнаємось, як зміни в неживій природі впливають на зміни в житті рослин з приходом осені.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди
Проблемне запитання
Чому в народі кажуть: «Сидить осінь на горбочку, вишиває лісові сорочку»?
А чому восени листочки змінюють колір?(відео)
Листя зелене тому, що в його клітинах є особлива речовина хлорофіл. Він потрібен листю, щоб перетворювати сонячну енергію у поживні речовини.
Восени стає холодно, дні стають коротшими, а ночі довшими. Такі зміни підказують деревам, що скоро настане зима і дерева починають готуватись до зимового сну. В листках більше не утворюється хлорофіл, він поступово зникає.
 Крім хлорофілу в листях є жовті, чер­воні, жовтогарячі речовини, які стають більш помітними восени.
Словничок : хлорофіл -  речовина, що надає листю зеленого кольору.
Робота за підручником ст. 35 – 36
Прочитаємо перший абзац, відшукаємо відповіді на запитання
- Яке дерево першим змінює забарвлення листя?
- У яких дерев листочки червоніють?
- Якого кольору набуває восени листя дуба?
Висновок: зміна забарвлення  листків є осіннім явищем в житті рослин.

-         Після зміни забарвлення листя опадає.
-         Як називається явище, коли падає листя з дерев? (листопад, падолист - словничок)
Попрацюємо з другим абзацем тексту. Відшукаємо відповіді на запитання:
Коли починається найбільший листопад?
Яке дерево першим скидає листя?
Які дерева зберігають листочки до глибокої осені?
Що  ви дізнались про листя дуба?
Висновок. Найбільше листя опадає після перших заморозків. Раніше за інші дерева скидає своє листя липа, потім клен і горобина. До пізньої осені зберігає своє листя берізка та дуб.
·         Чому листя опадає?  Що ж його спричиняє? Насамперед те, що косе сонячне проміння менше нагріває повітря і поверхню ґрунту, а отже, воду, яка є в ґрунті. Вода, температура якої стає нижчою, ніж улітку, не може надійти через коріння до всієї рослини. Тоді дерево або кущ, захищаючись від надмірного випаровування через листя, починає поступово скидати його.
Скидаючи листя, дерева, крім того, оберігають себе від механічних пошкоджень під масою снігу. Часто можна бачити, як узимку ламаються від снігу досить великі гілки дерев.
·         Висновок: листопад  є осіннім явищем в житті рослин.

       Фізкультхвилинка
У лісочок ми пішли, та грибочок там знайшли,
Нагнулись, зірвали, у кошик поклали та рушили далі.
Травичка у лісі низенька, низенька,
Дерева  високі, високі.
Вітер   дерева   гойдає, колише,
То  вліво, то  вправо  нахиляє
То  вперед, то  назад хилить.
Птахи  у вирій  летять, відлітають,
А діти  тихенько  за  парти  сідають

Чи всі дерева восени скидають листя?  (Які це дерева? хвойні)
Хвойні рослини легко переносять тимчасову нестачу води, яка надходить до коріння з ґрунту. Їхня хвоя випаровує набагато менше води, ніж листя листяних дерев.
Цікаво знати!
Листя, опадаючи, рятує дерево від руйнування. Крім того, на землі створює теплу ковдру для кореня дерева та трав’янистих рослин. Є добривом навесні для рослин.
Які ще зміни відбулися з настанням осені в житті рослин? (дозрівають плоди)
У яких  дерев та кущів дозрівають плоди восени? (калина, каштан, горобина)
Дозрівання плодів – це теж явище в житті рослин.
 Трав’янисті рослини.
- Що відбувається з трав’янистими рослинами? (жовтіють і в’януть).
- Зеленіють лише суниця і копитняк, які не бояться морозу.
Хвилинка поезії
Осіння природа зачаровує своєю красою поетів. Пропоную послухати вірші про цю пору року.
ЛИСТОПАД
Осінь, осінь, листопад,
Жовте листя стелить сад,
За моря в краї далекі
Відлетіли вже лелеки.
Хмари небо затягли,
Вітер віє з-за гори,
Ходить осінь листопадом,
Жовте листя стелить садом.
Анатолій  Житкевич
ЧАКЛУНКА
Осінь фарби готувала,
У відерця наливала.
Змішувала, чаклувала,
Потім все розфарбувала.
Придивіться, все довкола
Стало різнокольоровим!
Надія Замрія

Золота осінь.
В парках і садочках
На доріжки й трави
Падають листочки
Буро – золотаві.
Метушні немає, тиша й прохолода-
 Осінь золотая
Тихо- ніжно ходить.
Катерина Перелісна

ІV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів

 Обєднайтесь в групи

1. Робота в групах:
Завдання:
1 група і 4 група  «З’єднайте частини прислів’їв» , поясніть їх.
Як листя жовтіє,                      сім погод у нас.
Літо дає коріння,                     за собою дощі веде.
Осінь іде                                   а осінь  насіння.
В вересневий час                    то поле смутніє.
2 група і 5 група 
«З якої рослини плоди»
Зєднати дерева та кущі з їх плодами
3 група  і 6 група  «З якого дерева листок»
 З’єднати назву дерева з відповідним листочком.
Презентація роботи груп
Гра «Так чи ні» (з використанням сигнальних карток)

Восени жовтіє листя   (так)
Стало прохолодніше   (так)
Триває збір урожаю  (так)
 Збираємо суниці   (ні)
 Листя вишні жовтіє (ні)
  Можна спостерігати листопад (так)
  Всі дерева скидають листя (ні)

А зараз пропоную вам перевірити себе.
Тестовий контроль знань
1. Які зміни відбуваються з рослинами восени?
а) листя змінює забарвлення, осипається;
б) листя не змінює кольору;
в) квітнуть дерева.
2. Восени достигають плоди
а) калини, горобини, шипшини;
б) вишні, черешні смородини.
3.Листопад – це
а) зміна забарвлення листя на деревах і кущах;
б) осіннє явище природи;
в) достигання плодів і насіння.
4. Хвойні дерева восени
а) залишаються зеленими;
б) скидають своє вбрання повністю;
в) змінюють забарвлення.

VІ. Підсумок уроку.
Отже, чи справдились ваші очікування стосовно уроку?
Продовжте речення
Після цього уроку я знаю…
Я розумію….
Мені сподобалось…
Сьогодні на уроці дуже гарно працювали  …. На перерві підійдіть до мене зі щоденниками, отримайте свої оцінки.
Усе, що нас оточує і не зроблене руками людей, — це природа. Від спілкування з природою ми отримуємо насолоду та радість.   Усі ми — діти природи, та не всі однаково добре ставимося до неї. А природа потребує постійної уваги, турботи. Ми  з вами повинні берегти природу, охороняти її багатства.
VІІ. Домашнє завдання
Ст. 35 – 37 , читати, відповідати на запитання.
 Розфарбувати листочки кольорами осені, др з. ст.14
Практична робота: Назбирати та насушити насіння рослин для пташок
Дякую за роботу на уроці


Немає коментарів:

Дописати коментар